Jo flere der får øjnene op for Thomsen, jo bedre

Af Peter Krogh

Søren Ulrik Thomsens seneste (forhåbentlig ikke sidste?) digtsamling “Rystet Spejl” udkom i 2011! Det er dermed hele 15 år siden der sidst lå en samling digte fra mesteren….ikke at han har ligget på den lade side i mellemtiden. I 2016 kom essayopsamlingen “En hårnål klemt inde bag panelet”, den lille, men fine “Tro mod Ritualet” i 2020 om kristendom og endelig det tankevækkende og umanerligt smukke erindringsessay “St. Kongensgade 23” i 2021.

Men altså….digtene lader vente på sig! Her til morgen fik jeg et kort strejf af poetisk lykkerus da jeg erfarede, at der var nyt på vej fra Thomsen! Nyt viste sig dog at være at strække stroferne en kende. Bogen “Udvalgte Digte”, der udkommer 10. maj er, som titlen antyder, endnu en opsamling. Denne gang en væsentlig kortere volumen end murstenen “Samlede Thomsen”, der er udkommet i en del opdaterede udgaver siden 2014. “Udvalgte Digte” tager angiveligt sit udspring i de digte, som Thomsen oftest læser op når han er ude på scenerne – og så har han skrevet en indledning til samlingen. Jo flere der får øjnene op for Thomsen, jo bedre – men jeg savner altså snart nogle nye digte!

Der er også en anden udgivelse med afsæt i Thomsen lige om hjørnet – faktisk dagen efter, d. 11. maj. Her kommer bogen “Søren Ulrik Thomsens København” af de to herboende nordmænd, Jonny Aspen og Sverre Bjerkeset. En hyldest til den hovedstad der var og nye samtaler med Thomsen om netop dette. Det lyder som en glimrende kompagnon til den tidligere “København con Amore” Thomsen lavede med Jokum Rohde i 2006….

De to nye udgivelser falder i øvrigt sammen med, at Thomsen runder 70 år d. 8. maj….men altså! Håber fortsat og stædigt på ny lyrik fra Søren Ulrik Thomsen! Tiden er i den grad inde!

Skriv en kommentar til denne artikel

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.