100 danske mænd på Twitter

mikaelbertelsen2

Et udvalg af danske mænd på Twitter, som du med fordel kan følge:

  1. Bjarke Ingels 87,200 @BjarkeIngels
  2. Mikael Bertelsen 66,300 @BertelsenMikael
  3. Christian Monggaard 38,500 @monggaard
  4. Pilou Asbæk 37,300 @PilouAsbaek
  5. Mikael Colville-Andersen 32,700 @copenhagenize
  6. David Trads 29,500 @DavidTrads
  7. Kristian Leth 23,100 @kristianleth
  8. Hans Henrik H. Heming 22,300 @publicmind
  9. Thomas Madsen-Mygdal 18,400 @mygdal
  10. Bjarne Panduro Tveskov 16,000 @tveskov
  11. Mikael Simpson 12,000 @mikaelsimpson
  12. Nikolaj Steen 10,900 @NikolajSteen
  13. Nikolaj Koppel 9,843 @NikolajKoppel
  14. Henrik Føhns 9,510 @Funzafunza
  15. Mathias Buch Jensen 8,639 @MathiasBuch
  16. Oliver Zahle 8,405 @OliverZahle
  17. Lasse Jensen 8,351 @LasseJensen7
  18. Niels Hartvig 7,143 @thechiefunicorn
  19. Henrik Moltke 6,712 @moltke
  20. Rasmus Nordqvist 6,414 @rasmusnordqvist
  21. Mikael Lemberg 5,762 @Lemberg
  22. Morten Saxnæs 5,544 @mortensax
  23. Jakob Nielsen 5,215 @jakobnielsen
  24. Peter Kofod 4,979 @peterkofod
  25. Kristoffer Dahy Ernst 4,778 @dahyernst
  26. Per Juul Carlsen 4,316 @pjcarlsen
  27. Niko Grünfeld 4,287 @nikogrunfeld
  28. Sebastian Goos 3,907 @sebastiangoos
  29. Peter Albrechtsen 3,905 @lydrummet
  30. Jacob Mouritzen 3,888 @JacobMouritzen
  31. Jens Unmack 3,535 @jensunmack
  32. Torben Sangild 3,478 @TSangild
  33. Karl Oskar Olsen 3,445 @KarlWoodWood
  34. Tore Keller 3,356 @ToreKeller
  35. Jeppe Engell 3,308 @jeppeengell
  36. Claus Bretton Meyer 3,285 @CbmBretton
  37. Dan Hammer 3,132 @DanHammer06
  38. Ralf Christensen 3,121@flameboy71
  39. Simon Fancony 2,983 @SFanc
  40. Tim Frank Andersen 2,974 @tfandersen
  41. Anders Kjærulff 2,956 @kjaerulv
  42. Kristian von Bengtsson 2,899 @KvonBengtson
  43. Søren Have 2,691 @SorenHave
  44. Janus Køster Rasmussen 2,413 @JanusKR
  45. Lars Køhler 2,236 @larskohler
  46. Niels Fez Pedersen 2,210 @nielsfez
  47. Lars Bukdahl 2,192 @LarsBukdahl
  48. Filip Rasmussen 2,094 @filipras
  49. Nikolaj Nørlund 1,753 @norlund
  50. Martin Krøger 1,741 @martinkroeger
  51. Danni Travn 1,711 @dannitravn
  52. Malte Kjems 16,89 @maltekjems
  53. Bjarke Svendsen 1,612 @bjarkesvendsen
  54. Lars B. Jørgensen 1,604 @LarsBartoli
  55. Søren Pedersen 1,593 @systemaddict
  56. Peter Elsnab 1,548 @SnabRocks
  57. Michael Hammel 1,508 @michammel
  58. Jonas Hartz 1,504 @JonasHz
  59. Kasper Elbjørn 1,411 @Elbjorn
  60. Uffe Lorentzen 1,379 @LorenzoWoodrose
  61. Michael Eis 1,322 @michael_eis
  62. Kasper Bergholt 1,319 @kasperbergholt
  63. Carsten Bjørnlund 1,310 @affenpinscher
  64. Peter Solak 1,234 @Psolak
  65. Nikolaj Steen Møller 1,219 @smoelle
  66. Tam McTurk 1,161 @tammcturk
  67. Emil Spangenberg 1,125 @EmilSpangenberg
  68. Ronnie Rocket 993 + 600 @ronnierocket (engelsk) + @ronniedk (dansk)
  69. Lars Rix 958 @LarsRix
  70. Esben Suurballe 870 @EsbenSuurballe
  71. Klaus Silberbauer 846 @silberbauer
  72. Bjarke F. Kristensen 836 @bjarkefk
  73. Martin Hjort 826 @KanelMusik
  74. Frederik Juul 785 @frederikjuul
  75. Benjamin Wendelboe 744 @Wendelboe
  76. Jon Schumann 742 @jonschumann
  77. Peter Sørensen 657 @petersorensendk
  78. Søren Søndergaard 588 @ssoendergaard
  79. Frederik Andersen 425 @Frederik_a_
  80. Henrik Queitsch 407 @HenrikQueitsch
  81. Thomas Tingstrup 399 @Tingstrup
  82. Lars Bernt 370 @LarsBernt
  83. Jesper Carvalho 341 @jesperca
  84. Perry Macleod Jensen 332 @perrymacleodjen
  85. Kasper Wedendahl 310 @kasperw
  86. Sune Bang 284 @sunebang
  87. Hans Hüttel 177 @hanshuttel
  88. Stefan G. Sørensen 159 @Stoejnu
  89. Esben Trier 151 @esbentrier
  90. Anders K. Sørensen 145 @aks_tweet
  91. Lasse Bolander 109 @LasseBolander
  92. Valdemar Alfred 102 + 184 @valdemaralfred + @valdefardk
  93. Erik Jensen 95 @ErikJensenPol
  94. Anders Eigen 87 @EigenAS
  95. Peter Maabjerg 80 @maarbjerg
  96. Peter H. Olesen 75 @PeterHOlesen
  97. Mogens Toudahl 49 + 7  @MToudahl + @noisenursery
  98. Hans Jul 42 + 77 @hansjul + @mysmtp
  99. Jens Jermiin 38 @hqjerjen
  100. Jeppe Madsbad Lauritzen 10 @JeppeMLauritzen

Husk også at følge Bongorama bloggene her: @bongoramadk + @bongorama.

Listen udkommer én gang årligt, red.

Se “100 danske kvinder på Twitter-listen her.

Reklamer