Vil Syriza udradere socialdemokraterne i hele Europa?

PASOK_MPs_in_the_Greek_parliament_during_2009_budget_discussion

I Grækenland er socialdemokraterne reduceret til en lilleput med under 5% af stemmerne. Syriza stormer frem og der er ikke noget der tyder på at denne udvikling ikke vil fortsætte. Men vil det samme ske i andre europæiske lande, herunder Danmark?

Trine Pertou Mach blogger:

Den anden centrale lære af valget er ikke mindst for de europæiske socialdemokratier. Det græske socialdemokrati, der langt hen ad vejen er gået i et med den EU-dikterede sparekurs, nedsmeltede nærmest ved valget – med mindre end fem procent af stemmerne.

Dét er et wake up call til alle socialdemokratier i Europa: Kom nu tilbage på den bane, hvor lighed, social retfærdighed, en solidarisk krisepolitik og massive sociale indsatser er omdrejningspunkterne. Perspektiverne er ganske alvorlige med stærke højrekræfter rundt om i Europa, der stak deres nationalistiske og reaktionære hoveder frem ved EU-parlamentsvalget sidste år.

Vi har brug for stærke og progressive socialdemokratier, der står ved den arv, de kommer med – og brug for solidarisk politik. Det har grækerne også. Derfor valgte de forvalterne i PASOK fra. Måtte de hjemlige socialdemokrater drage tilstrækkelig lære af det inden et valg. Det har vi alle sammen brug for. Kom nu hjem.

Læs hele blog indlægget her.